
Piramida żywieniowa - to musisz wiedzieć
Powszechnie wiadomo, że zdrowie i aktywność człowieka w dużej mierze zależą od tego, co je. W dzisiejszych czasach wielu naukowców w krajach wysoko rozwiniętych jest poważnie zaniepokojonych nadwagą. Często jest przyczyną cukrzycy, udaru mózgu i zawału serca. W wyniku przeprowadzonych badań eksperci opracowali piramidę zdrowego żywienia.
Co i ile powinien jeść człowiek, który chce być zdrowy? Aktualne zalecenia światowych organizacji medycznych i zdrowotnych w tej kwestii ilustruje tzw. piramida żywieniowa. Powstał on około 20 lat temu i każda osoba dbająca o zdrowie widziała go przynajmniej raz. Choć najważniejsze wierzchołki piramidy nie zmieniły się w tym czasie, w różnych krajach przedstawia się je w inny sposób. Dlaczego? A na którą piramidę żywienia powinniśmy zwrócić uwagę?
Podstawa piramidy żywieniowej
Podstawa piramidy żywieniowej składa się z pokarmów, których spożycie jest zalecane w największej ilości. Są to trzy grupy żywności: zboża, chleb, makaron, ziemniaki, owoce i warzywa. Innymi słowy, żywność bogata w błonnik zawiera wiele węglowodanów złożonych, witamin i składników mineralnych.
Środek piramidy żywieniowej
W środku piramidy znajdują się mleko i produkty mleczne, mięso, ryby, jaja, orzechy, nasiona i tłuszcze roślinne. Zaleca się ich codzienne spożywanie, ale rzadziej i z umiarem. Powinny one stanowić około jednej dziesiątej dziennej diety człowieka, czyli 2-3 porcje dziennie.
Mieszkańcy naszego kraju jedzą zbyt mało owoców i warzyw, przez co nie otrzymują wystarczającej ilości substancji bioaktywnych. Dzienna norma spożycia warzyw i owoców wynosi około 400-500 gramów.
Wierzchołek piramidy żywieniowej
Na szczycie piramidy znajdują się pokarmy, których należy unikać lub stosować je bardzo rzadko: cukier, słodycze i inne wyroby cukiernicze, masło, sól, słodkie napoje, tłuszcze. Zaleca się, aby stosować je rzadko, na pewno nie codziennie. Przy okazji, nasz ukochany smalec znajduje się na szczycie piramidy. Ponieważ zawiera dużo tłuszczu, nie powinien być uwzględniany w codziennej diecie. Najlepiej spożywać je 3-4 razy dziennie.
Liczba zalecanych pokarmów w piramidzie żywieniowej jest podana w porcjach. Dlaczego ta niepewność pozostała do dziś?
Głównym celem dietetyków jest zachęcanie ludzi do wybierania bardziej zróżnicowanej żywności. Tylko w ten sposób można im dostarczyć różnych składników odżywczych, których potrzebują. Wielkość porcji nie jest tak istotna, ważne jest, aby przestrzegać ogólnych zaleceń piramidy.
Załóżmy, że na jednym piętrze piramidy dany produkt jest spożywany kilka razy dziennie, na innym - codziennie, ale z umiarem, a na najwyższym - rzadko. Wielkość porcji nie jest określona, ponieważ zależy od wieku osoby, budowy ciała, aktywności fizycznej, a najważniejsze dla zdrowia jest urozmaicone jedzenie i sposób odżywiania. Jeśli ktoś raz dziennie spożywa odpowiednie pokarmy, nic dobrego z tego nie wyniknie. Optymalnie jest jeść 3-4 razy dziennie, a najlepiej nawet pięć razy, mniej więcej co cztery godziny. Bardzo ważne jest także, aby się nie przejadać.
Zobacz: Diety odchudzające - rodzaje i skuteczność?
Woda podstawą piramidy żywieniowej
Ważne jest, aby każdego dnia spożywać wystarczającą ilość płynów. Wystarczająca ilość wody jest jednym z najważniejszych aspektów zapewniających dobry metabolizm w naszym organizmie, przyswajanie składników odżywczych i ich usuwanie. Każdy człowiek powinien wypijać średnio 8 szklanek wody dziennie. Mówiąc dokładniej: jeden centymetr wzrostu człowieka wymaga 10 mililitrów wody dziennie. Oznacza to, że jeśli osoba ma 1,6 metra wzrostu, powinna pić 1,6 litra wody dziennie, jeśli ma 2 metry wzrostu - 2 litry. Przy okazji, niesłodzona herbata jest również wliczana do tej ilości.
Zwróć uwagę na aktywność fizyczną
Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ żywność jest źródłem składników odżywczych i energii, a aktywność fizyczna je pochłania; należy zachować równowagę między nimi. Spożywanie wysokokalorycznych pokarmów przy niewielkiej ilości ruchu naraża na ryzyko nadwagi, otyłości, chorób serca i innych chorób przewlekłych. 20 lat temu problem bezczynności nie był tak palący jak obecnie. Ludzie więcej się przemieszczali, spędzali więcej czasu poza domem.
Jakie są zatem najważniejsze rzeczy w żywieniu człowieka? Najważniejsze rzeczy są bardzo proste, może dlatego ludzie często je pomijają. Są to regularne posiłki (nie 1-2 razy dziennie), różnorodność pokarmów. Bardzo ważny jest również sam proces jedzenia - staraj się nie czytać w tym czasie, nie rozmawiać przez telefon, nie oglądać telewizji i dobrze przeżuwać.
Zdrowy tryb życia i planowanie diety
Aby być zdrowym - najważniejsza jest miłość do samego siebie. Wiele osób podchodzi do tej kwestii altruistycznie: bardzo często kobieta najpierw zajmuje się dziećmi, mężem, a nie znajduje czasu dla siebie. Mężczyźni mogą pracować cały dzień, a dopiero wieczorem przypominają sobie, że nic nie jedli przez cały dzień i mają nieprzespaną noc.
Zdrowe ciało to jedna z największych przyjemności życia.
Komentarze (0)