Post

Jak się zmotywować do odchudzania?

W odchudzaniu najtrudniejszym etapem często jest motywacja do działania. Przedstawiamy 13 wskazówek, które pomogą Ci sie zmotywować i zacząć zdrowe odchudzanie.

Nie myśl o tym za dużo

Pierwszy punkt może wydawać się nieco dziwny, ale im bardziej obsesyjnie myślisz o celu, a zwłaszcza o tym, jak go osiągnąć, tym bardziej prawdopodobne jest, że się załamiesz. Motywacja powinna stać się twoim naturalnym stanem, tak jak oddychanie: poświęcanie dodatkowego wysiłku na jej utrzymanie jest jak nadzieja, że w twoim samochodzie nigdy nie zabraknie benzyny: to całkowicie daremne ćwiczenie.

Przekieruj swoją energię na coś innego niż tylko na odchudzanie

Jeśli Twoim celem jest schudnięcie i tak się na tym koncentrujesz, że nie czujesz, że masz coś jeszcze do zrobienia. Możesz być odpowiedzialny za wiele rzeczy: płacenie rachunków, odwiedzanie rodziny, sprzątanie domu. Jeśli uda Ci się uporządkować codzienną rutynę, o wiele łatwiej będzie Ci zapanować nad sobą. Włącz dietę do swojego życia, a nie na odwrót.

Obrazek motywacyjny

Skup się na dobrym samopoczuciu

Dążenie do utraty wagi powinno przynosić Ci radość i satysfakcję. Jeśli codziennie wchodzisz na wagę, jesteś sfrustrowany liczbami, a sesje na siłowni sprawiają Ci ból, zastanów się jeszcze raz - może robisz coś nie tak. Każde działanie, które podejmujesz, aby schudnąć, powinno wywoływać dobre samopoczucie i jeszcze bardziej motywować Cię do działania. W przeciwnym razie, jaki jest sens? Bycie szczupłym i nieszczęśliwym nie jest fajne.

Trzeba mieć strategię

Dotyczy to każdego celu, a odchudzanie nie jest tu wyjątkiem. Kiedy pracujesz nad projektem w biurze, prawdopodobnie masz plan działania. Podobnie jest w tym przypadku: wyznacz cele, które chcesz osiągnąć w ciągu tygodnia, miesiąca, sześciu miesięcy.  W miarę osiągania tych celów odnotowuj swoje postępy i podnoś poprzeczkę. Na przykład w ciągu tygodnia chcesz nauczyć się jeść w określony sposób - opracuj jadłospis, kupuj produkty i postępuj zgodnie z nim.

Zachowuj się tak, jakbyś już osiągnął swój cel

Jeśli będziesz siedzieć i czekać, aż włożysz sukienkę lub schudniesz na wakacje nad morzem, życie cię ominie. Dążcie do doskonałości, ale cieszcie się życiem. Zachowuj się tak, jakbyś już osiągnął swój cel - to wzmocni Twoją determinację co pozwoli Cię jeszcze bardziej zmotywować do odchudzania. 

Skacząca kobieta

Przestań krytykować siebie

Wykorzystywanie samokrytyki jako motywacji nie jest dobrym pomysłem. Musisz sam siebie inspirować, a niezdrowa krytyka tylko popsuje Ci nastrój i sprawi, że będziesz nerwowy. Stres powoduje wydzielanie hormonu kortyzolu, który z kolei zwiększa chęć zjedzenia czegoś tłustego lub słodkiego. Chwilowa słabość która siedzi w twojej głowie jest łatwa do zwalczenia.

Gdy następnym razem poczujesz falę poczucia winy, połóż rękę na sercu i weź kilka głębokich oddechów, co pomoże Ci się uspokoić i poprawić nastrój. 

Otaczaj się zdrowym środowiskiem

Twój dom powinien odzwierciedlać Twoje nowe nawyki i cele. Wypełnij lodówkę produktami potrzebnymi w diecie, umieść owoce w wazonach i upewnij się, że ubrania na siłownię i trenerzy są w widocznym miejscu.

Napis motywacyjny

Sprecyzuj swoje powody, dla których chcesz schudnąć

Dobry wygląd na plaży to z pewnością szczytny cel, ale nie może to być jedyny motywator. Twój cel powinien wynikać z chęci bycia zdrowym, odpornym, wzmocnienia pewności siebie, pokochania na nowo swojego ciała, dawania dobrego przykładu dzieciom, przyjaciołom i rodzicom. To są powody, które powinny motywować Cię każdego dnia. A jeśli chęć wyrwania się z tego jest silniejsza, to znaczy, że powody nie są wystarczająco silne.

Częściej zadawaj sobie pytanie, czego chcesz

Potrzebujesz dodatkowej dawki motywacji? Sprawdź, czy czujesz się lepiej, gdy zjesz ten kawałek ciasta? Jak zmieniłoby się Twoje ciało, gdybyś nadal ćwiczył? To bardzo dobry sposób na uporządkowanie myśli i powrót na właściwą drogę. Nie działa to tylko w przypadku diety.

Anty-motywacja

Co dziwne, na niektórych ludzi zastraszenie i strach przed niedoskonałością działają lepiej niż inspirujące przemówienia o wspaniałej przyszłości. Wyobraź sobie, co się stanie, jeśli nie osiągniesz swojego celu: nawet najmniejszy powód - niemożność założenia tych samych krótkich spodenek - może spotęgować Twój strach i podnieść motywację do działania.

Śledź swoje postępy za pomocą zdjęć

Przestań się ważyć każdego dnia. Rezultat powinien być odzwierciedlony w wyglądzie, a nie na wadze. Codziennie rób sobie zdjęcie, aby monitorować swoje postępy.

Odchudzanie

Użyj smartfona

W dzisiejszych czasach istnieje mnóstwo aplikacji, które pomagają liczyć kalorie, układać jadłospisy, trenować, a nawet wstawać o odpowiedniej porze - od zdrowego stylu życia dzieli Cię tylko jedno kliknięcie.

Staw czoła swoim lękom

Często jest to nie tyle brak motywacji, co raczej strach przed utratą wagi: śmieszny wygląd w legginsach, bycie najgorszym na siłowni itp. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, zdaj sobie sprawę ze swoich obaw i po prostu zacznij ćwiczyć - zazwyczaj wystarczy jeden raz, aby pokonać nieśmiałość. Z drugiej strony, obawy mogą hamować utratę wagi z zupełnie innego powodu: być może nie chcesz schudnąć, ale po prostu dostosować się do stereotypów.

Schudnij dla firmy

Jeśli nigdy nie miałeś wystarczającej motywacji, by ćwiczyć lub przestrzegać zdrowej diety, skorzystaj z okazji, by dla zabawy dołączyć do znajomych. Zanim się obejrzysz, wciągniesz się w to, a rywalizacja pomoże Ci osiągnąć lepsze wyniki.

Przestań porównywać się do super chudych modelek

Wykorzystywanie zdjęć wychudzonych piękności z wybiegów do motywowania się nie jest już modne. Bodypositivism jest trendy, więc wyznaczaj sobie realne i bardziej sympatyczne cele. Niech utrata wagi będzie tylko miłym dodatkiem na drodze do zdrowego i zgrabnego ciała.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz